WSPÓŁRZĘDNE GEOGRAFICZNE

55° 45' N, 37° 37' E

LUDNOŚĆ

143 030 106 143 030 106

OBSZAR

17 075 400 km², stolica- Moskwa

RELIGIA

Prawosławni 95%, Muzułmanie 3%, Buddyści 1%, inni 1%

JĘZYK

Rosyjski, lokalnie także inne języki

WALUTA

1 Rubel rosyjski= 100 kopiejek

NUMER KIERUNKOWY

007

STREFA CZASOWA

UTC +3 do +12

GOSPODARKA

PNB na 1 mieszk. 4 000 USD (2001),PKB 39,44 mld USD (2006)

GŁÓWNE ZASOBY

Rudy metali (cynku, cyny, srebra, wolframu), gaz ziemny kawa, cukier, drewno, bawełna

GŁÓWNE ORGANIZACJE MIĘDZYNARODOWE

INTERPOL, MBOiR, MFW, ONZ, SELA, UNESCO, WHO

TELEFONY ALARMOWE

Telefon alarmowy 910

Rosja Info

Rosja jest krajem ogromnych kontrastów odnajdziemy tam pozostałości imperialnego blichtu jak i biedne syberyjskie wioski, sowieckie monumenty i luksusowe centra handlowe. Będąc powierzchniowo największym na świecie krajem Rosja wciąż okryta jest mgłą tajemniczości i tylko Rosjanom zrozumiałego chaosu. Podróż do dawnego Imperium Carów dla turysty nie znającego języka i kultury będzie niezwykłym , ale bardzo ciekawym wyznwaniem. O Rosji nie możńa mówić obojętnie albo się ją kocha albo nienawidzi.

Więcej: Co zobaczyć w Rosji

TRANSPORT

Bilety lotnicze do Rosji to wydatek rzędu około 700zł, ale można znaleźć nawet za 300zł w obie strony! Podróże do Rosji mogą także odbywać się autobusem (około 500zł w dwie strony) lub pociągiem z przesiadką w Brześciu Litewskim.

PODRÓŻOWANIE

Rosja nie jest tanim krajem jeśli chodzi o podróżowanie. Warto zastanowić sie nad opcja pożyczenia samochodu, ponieważ beznyna jest bardzo tania. Na dłuższych trasach polecamy samolot, chyba że ma ktoś duuuużoooo wolnego czasu.

JAKA TRASA?

Rosja jest największym krajem na świecie, warto ten fakt wziąść pod uwagę przed planowana podróżą.

Moskwa

St Petersburg

Kazań

Nowosybirsk

Bajkał

Soczi

Władywostok

Karelia

Zobacz więcej: Co zobaczyć w Rosji

Najlepsze miesiące na podróż do Rosji to kwiecień- paździenik, temperatury bywają czasem wyższe niz w Polsce, ale zima jest bardzo sroga- szczególnie na północy i dalekim wschodzie kraju.

Ceny w Rosji

Ceny W Rosji różnią się drastycznie od miejsca, które odwiedzimy- w dużych miastach jak Moskwa czy St Petersburg będą bardzo wysokie, szczególnie w eksluzywnych miejscach.

Chleb 30Rub
Woda mineralna 1,5l 20Rub
Mleko 1l 60Rub
Sok 1l 80Rub
Jabłka 1 kg 50Rub
Wędlina(średnia cena 1kg) 220Rub
Ziemniaki 1kg 45Rub
Obiad (średnia cena) 10Rub
Piwo(0,3l) sklep, pub 40Rub, od 80Rub
Wino 0,75l 200Rub
Ser 1 kg 190Rub
Wódka 0,5 250Rub
Benzyna bezołowiowa 1 35Rub

Waluta i Pieniądze w Rosji

W Rosji obowiązują Ruble. W większych miastach nie ma problemu z wymianą waluty, jednak bajbardziej opłaca się w mniejszych kantorach, których jest mało. Trzeba pamiętać, że dzisiejsza Rosja to nie wcale takie tanie państwo- w większych miastach jest naprawdę drogo, czym dalej na wschód, ceny maleją- ale w dalekich, niedostępnych wioskach syberjskich ceny mogą być znowu wysokie ze względu na trudności transportowe.

PRZYDATNE LINKI

http://www.rossia.pl - wiele ciekawych, aktualnych informacji

http://rosyjski.pro - strona o języku rosyjskim

http://www.polska.ru - Rosja dla Polaków

http://www.rosjapl.info/ - wiele ciekawych informacji o Rosji i państwach byłego ZSRR

http://podrozdorosji.wordpress.com/ - relacja z podróży do Rosji

http://www.fronda.pl/a/bozonarodzeniowe-obyczaje-i-zwyczaje-w-rosji zwyczaje Bożonarodzeniowe w Rosji

- Złodziejski kodeks film o początkach mafii w Rosji

UWAGI

Wymiany pieniędzy można dokonywać bez ograniczeń w bankach i kantorach, ale niektóre z nich, jak np. w obwodzie kaliningradzkim, wymagają okazania paszportu. Należy wystrzegać się wymiany poza kantorami i bankami, mimo oferowania lepszego kursu, z uwagi na duże prawdopodobieństwo otrzymania fałszywych banknotów. Bankomaty przyjmują karty płatnicze światowych sieci. Banki pośredniczą w transferze z zagranicy pieniędzy dla osób prywatnych. Na terenie Rosji w dużej części placówek kulturalnych (muzea, teatry, galerie sztuki) obowiązuje zróżnicowanie cen dla obywateli miejscowych i cudzoziemców.

Zalecane jest wystrzeganie się zakupu alkoholu w kioskach i przydrożnych straganach z uwagi na niebezpieczeństwo zatrucia, jak również spożywania jakichkolwiek płynów proponowanych przez nieznane osoby np. taksówkarza. Przy zakupie artykułów spożywczych należy zwracać uwagę na ich termin przydatności do spożycia.

Przestrzega się przed zawieraniem znajomości za pośrednictwem Internetu, które w wielu przypadkach prowadzą do wyłudzeń dużych kwot pieniężnych np. pod pretekstem załatwienia wizy, wylegitymowania się posiadanymi środkami pieniężnymi na czas pobytu w Polsce itp.