Maroko! Nie daj się zwieść na pokuszenie!

Główne zasady w walce z naciągaczami!

Zawsze sprawdzaj ceny wcześniej


Kupuj najlepiej w sklepach, w których na każdym produkcje jest cena


Nigdy, przenigdy nie bierz taksówki z lotniska, bądź dworca


Targuj się do upadłego, albo raczej rozdawaj karty w grze handlowej ze sklepikarzem


Sprawiaj wrażenie pewnego siebie, wyglądaj jakbyś wiedział dokąd dokładnie idziesz


Medinę w Marrakeszu staraj się zwiedzać za dnia, w godzinach wieczornych będzie się to wiązało z koniecznością opędzania się od niechcianych przewodników, przygotuj się, że za wskazanie drogi będziesz musiał zapłacić


W Marrakeszu przyzwyczaj się do widoku żebraków, niepełnosprawnych, naciągaczy, kuglarzy, dziwaków, jak i setek tysięcy żadnych wrażeń i gotowych za to zapłacić każdą cenę turystów


Medinę w Fezie bezpieczniej zwiedzać z przewodnikiem- masz pewność, że na pewno trafisz do farbiarni


Przyzwyczaj się do dodatkowych kosztów


Przyjmuj zaproszenia na herbatkę u sklepikarza pod warunkiem, że masz duuuużo czasu i ochotę chociaż na drobne zakupy


Kiedy naprawdę chcesz coś kupić zacznij interesować tym co podoba Ci się znacznie mniej niż rzecz, którą faktycznie chcesz kupić


Trzymaj obiekt pożądania w ukryciu do ostatniego momentu


Bądź konkretny i pewny siebie przy zakupach, najlepiej rób je zgodnie ze swoją listą, a sklepikarz na pewno wydobędzie żądane dobra spod ziemi


Szanuj tradycję nie pchaj nosa do meczetu zwłaszcza jeśli jesteś niewiastą


Delektuj się kuchnią


Z przejęciem i wypiekami na twarzy słuchaj opowieści tubylców


Nich nie dziwią Cię nawoływania na modły bladym świtem


Nie oburzaj się na panów, którym daleko do europejskich gentelmanów


Uważaj na marokańskie ciężarówki czyli objuczone tobołami osły


Where are You from my friend? Polonia!! Dzień dobry! Lech Walesa!


Kawiarnie tylko dla panów


A teraz nieco inne instrukcje kiedy zamierzasz odwiedzić marokańskie wioski:

· Skromnie, pokornie z szacunkiem a na pewno zostaniesz mile przyjęty

· Zapoznaj się z podstawowymi zwrotami grzecznościowymi po francusku

· Nie zapomnij o przyjacielskich pozdrowieniach

· Pamiętaj, że kimkolwiek jest towarzysząca Ci niewiasta jeżeli tylko nie jest matką bądź siostro to znaczy, że na pewno jest twoją żoną

· Cierpliwość cnotą bogów- niewątpliwe credo Marokańczyków

Maroko obfituje w święta i różne festiwale, zarówno krajowe jak i lokalne, a uczestnicząc w jakimś święcie w Maroku, podróż może stać się bardziej interesująca. Często marokańskie święta związane są z regligią muzułmańską, można stać się świadkiem tańców, muzyki, ale również specjalnych dań i tradycji.

Maroko jest dość bezpiecznym i przyjaznym turystom krajem. Trzeba jednak pamiętać o przestrzeganiu pewnych zasad oraz unikaniu określonych zachowań. Turyści bardzo sporadycznie stają się ofiarami pospolitej przestępczości.


Tylko woda butelkowana gwarantuje bezpieczeństwo, przede wszystkim na terenach rolniczych, z dala od większych miast.

2. Do konsumpcji nadaje się tylko jedzenie ugotowane! (dotyczy to też warzyw). Nieufnie należy podchodzić do sałatek, zwłaszcza z zawartością majonezu, owoce należy obierać. Zalecane jest aby turyści wybierający się do Maroka posiadali aktualne szczepienia na tężec, dur brzuszny i żółtaczkę typu A i B. Dużym problemem w Maroku są dla turystów zatrucia pokarmowe.

3. Stanowczo odradza się kąpieli w wodach słodkich i wolno stojących, z powodu panującej bilharciozy. Bezpiecznie kąpać można się tylko w chlorowanych i właściwie utrzymywanych basenach.

4. Uwaga na bazary i uliczne targowiska. Właśnie w takich miejscach złodzieje wyrywają torebki (dokumenty i pieniądze lepiej trzymać w hotelowym sejfie), a nieuczciwi sprzedawcy oferują żółte plastikowe kulki jako bursztyny, bądź bezwartościowa tandetę jako srebrne klejnoty.

5. Drogi są dobre tylko między większymi miastami, lokalne i górskie (szczególnie te wymagają dobrych umiejętności) pozostawiają wiele do życzenia. Nocą lepiej nie podróżować, gdyż na drogach można napotkać wiele nieoświetlonych pojazdów, wozy ciągnione przez osły itp. Tanim środkiem transportu są autobusy, choć również podróż pociągiem w grupie co najmniej 10 osób uprawnia do 30% zniżki. Biorąc taksówkę cenę najlepiej wynegocjować od razu, gdyż kierowcy zazwyczaj nie włączają liczników (taryfy opłat nie nadążają za inflacją).

6. Sahara Zachodnia to tereny sporne z Mauretanią, możemy tam napotkać na częste kontrole policyjne, na nielicznych otwartych dla ruchu drogach.

7. Alkohol jak przystało na kraj muzułmański nie jest mile widziany i jego dostępność jest ograniczona. Pijane osoby są z miejsca aresztowane, a jakiekolwiek picie w czasie Ramadanu jest zabronione.

8. Za posiadanie i handel narkotykami grożą surowe kary.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA

WAŻNE ZWROTY (ARABSKI):


tak - na'am


nie - laa


dziękuję - shokran


dziękuję bardzo - shokran gazillan


proszę (nie ma za co) - ala elRahib wa elSaa


proszę (o coś) - min fadilak


przepraszam - ann eazinak


cześć - Ahalan; marhaba


dzień dobry - saba'a alhairi


do widzenia - ma'a elsalama; ma'assalama


Nie rozumiem - ana laa afham


Jak się masz? - kayfa haluk?


Jak się nazywasz - ma ismak?


nazywam się... - ismy ...

0 - sefr


1 - wahid


2 - itnan


3 - thalatha


4 - arba'a


5 - khamsa


6 - sitta


7 - saba'a


8 - tamanya


9 - tisa


10 - ashra

Co zabrać do Maroka

W podróż do Maroka warto zabrać ze sobą rzeczy przydatne przy upałach, szczególnie, jeśli podróż planujemy w okresie wakacyjnym, gorące dni mogą . Zabieramy więc ze sobą na wakacje: czapkę, która ochroni głowę przez promieniami słońca, krem na słońce do opalania z mocnym filtrem, warto również zaopatrzyć się w środek przeciwko komarom. Jeśli myślimy o trekingu w górachAtlas warto pomyśleć o wygodnych butach (jednak nie ciężkich- chyba że podróż jest w miesiącach zimowych), plecaku oraz kijkach trekingowych. Na pustyni przyda się dodatkowa manierką, którą jednak bez problemu można kupić na miejscu (oraz koce, noce mogą być zimne lub nawet mroźne). W podróż do Maroka warto mieć ze sobą również drobiazgi na wymianę- Marokańczycy lubią się wymieniać byle czym- my np, straciliśmy koszulkę w zamian za piękny hebanowy naszyjnik, rękodzieło z Mali. Takie drobiazgi pozwalają zbić cenę.